Skąd pochodzą shakery i czym tak właściwie są?

Śledząc historie instrumentów wymyślanych przez ludzi można dotrzeć do czasów życia najstarszych plemion ludzkich, które rozpoczęły pogoń człowieka za szukaniem rytmu i melodii. Pierwsze próby tworzenia muzyki zaczynały się od rytmicznego bicia, do którego były używane proste, prowizoryczne shakery instrumenty.

Skąd mogą pochodzić shakery?

Stworzenie tych instrumentów perkusyjnych przypisuje się wczesnym plemionom afrykańskim, w których kulturze grają ważną rolę do dzisiaj. Dzięki łatwości w używaniu powędrowały na cały świat i stały się popularnym instrumentem. W Polsce najlepiej znany jest pod nazwą „grzechotki”. Shakery miały również duży wpływ na kształtowanie się muzyki meksykańskiej.

Wygląd i budowa shakerów

Te instrumenty perkusyjne mają bardzo prostą budowę – posiadają trzon do trzymania shakera oraz najczęściej okrągły pojemnik, w którym znajduje się materiał ocierający ścianki i wzajemnie się uderzający, odpowiadający za właściwe wydobycie rytmu. Nie jest to jednak odgórnie ustalony wygląd – form shakerów jest o wiele więcej, a jeszcze więcej jest kolorów i wzorów. Ten niepozorny instrument musi przyciągać wzrok w czasie przedstawień na żywo, aby nie zgubił się wśród muzyki.

Shakery dostępne na https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/shakery-387.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *